Güvenlik Duvarı (Firewall)

Gerekli güvenliği sağlayamadı iseniz  İnternet korsanlarının ilk hedefi sizlersiniz !

Güvenlik Duvarı (Firewall) kendisine belirtilen kuralları esas alarak kendisine gelen ve kendisinden giden paketleri inceleyip, bu paketleri belirlenen kurallar dahilinde blok koyan, geçişine izin veren ve bunları belirli bir formatta kaydını tutarak gerektiğinde uyarı mesajları/mailleri gönderen yazılımlar/cihazlardır.  

Güvenlik Duvarı (Firewall) üzerinde; Departman bazında gruplar oluşturabilirsiniz. Muhasebe sadece mail alsın herhangi bir sayafa giremesin, satış departmanı içerisinden sadece “xx“ kelimesi geçen sitelere erişebilsin, Sosyal medya yasaklansın gibi bir den fazla kural oluşturabilir siniz.

Güvenlik Duvarı (Firewall) İle sizi dışarıdan gelen saldırılara karşı koruduğu gibi, içerde bulunan network trafiğinizi de düzenlemenize yardımcı olur.

Güvenlik Duvarı (Firewall) ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi donanımsal diğeri yazılımsaldır. Yazılım tabanlı olan Güvenlik Duvarı (Firewall) sunucu ya da istemci üzerindeki işletim sistemlerine kurulmaktadır.  Donanım tabanlı olan Güvenlik Duvarı (Firewall) ise özel donanıma sahip cihazlar üzerinde çalışmaktadır.

Güvenlik Duvarı (Firewall) larda beyaz liste (White list) mantığı hakimdir. İşlem, port veya servis bir güvenli liste  olaraktanımlanır  ve bunlara izin verilmesi sağlanır. O liste haricindeki tüm port, işlemler veya servisler engellenir.

Güvenlik Duvarı (Firewall)  kullanmanın avantajları ise:

• Load Balance özelliği ile birden fazla internet hattı birleştirilebilir bunun sonucunda da hız artırımı sağlanabilmektedir. (İki ayrı internet hattınızı birleştirebilir tek bir internet hızı olarak kullanabilirsiniz.)

• Failover özelliği ile internet bağlantınızın yedekli olarak çalışması sağlanabilir. (Örneğin adsl internet bağlantınız kesildiğinde fiber internetiniz devreye girebilir.)

• İnternet dediğimiz dış ortamdan gelebilecek her türlü sanal atağa ve buradan gelebilecek virüslere karşı ciddi bir savunma sağlamaktadır.

• İnternet erişimleri 5651 nolu yasaya uygun olarak zaman bazlı olarak loglanarak kayıt altına alınmaktadır.

• Web Filtreleme özelliği ile interneti kullanan kullanıcıların  iş dışında internete erişimleri düzenlenebilir böylece firma içerisinde yaşanabilecek iş gücü kayıplarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

• Firma kullanıcılarının hepsini denetim altına alıyoruz.

• Tüm ağınızı virüs, hacker saldırıları, spam mailler,  worm, grayware,  malware saldırılarına karşı koruyoruz. Pishing denilen banka, kamu veya özel ve  güvenilir yerlerden gelmiş gibi görünen ancak  şifrelerinizi çalmaya yönelik  saldırılara karşı sisteminizi  ileri düzey koruma altına alıyoruz.

• Birden fazla internet bağlantınız varsa bu bağlantıları  birbirlerinin  yedeği olarak verebilir, çalışanlarınıza (kişiler yada gruplar) bandwith  tanımlayarak onların interneti belirlenen sınırlar  içinde kullanmalarını, download  etmelerini engellemeyi sağlıyoruz.

• İstekleriniz doğrultusunda çalışanlarınızın msn, yahoo,  skype  programlarına erişimlerini engelleyebilir yada istediğiniz  belirli   grup yada  kişilere bu hakları verebiliriz. Şirketinizdeki tüm  çalışanların yasal suçlar işleyen  veya virüs dağıtan tüm sitelere girmelerini engelleyebiliriz.

• Farklı yerlerdeki şubelerinizi VPN yada SSL VPN ile aynı çatı altında  bağlantı yaparak bağlayabiliriz.

• Sisteminizden gönderilen tüm mailleri, tüm msn, yahoo  görüşmelerini  görebilir, loglarını tutabilir, arşivleyebilir, belli kelimeleri bu arşivde  aratabilirsiniz.

• Sisteminizin geçmişe ait kayıtlarını, loğlarını, Network  durumunuzu  görebilir, periyodik olarak sizde mail atmasını düzenleyebilir, grafiksel  olarak gelişmiş raporlar alabilirsiniz.