Sunucu Sanallaştırma

Sunucu Sanallaştırma , fiziksel donanımların belirli bir mantık çevresinde sanal makine haline getirilmesidir. 

Sunucu Sanallaştırma  çözümleri sayesinde kullanmakta olduğunuz fiziksel (mantıksal) işletim sistemi üzerine birden fazla sanal işletim sistemi kurabiliriz. Bu sayede, tek bir fiziksel bilgisayarı veya sunucuyu birçok sanal makineye bölümleyebilirsiniz.

Firmalarda günümüzde işlerin devam etmesi ve bu işleri devam ederken de firma bilgilerinin tutulduğu server (Sunucu) ve storage (Depolama) alanlara ait verilerin güvenliği son derece önemlidir.

Teknolojinin sürekli güncellenmesi ve bunun sonucunda da görüntü ve ses kaliteleri’ ndeki artışların dosya boyutlarını da arttırması nedeni ile geçmişe oranla kapasitesi daha yüksek depolama alanlarına ihtiyacı da beraberinde getirmektedir.

Bilgiye her an erişilebilir durumda olması ve bu kaynakların etkin bir biçimde kullanılması gerektiğinden firmanın network alt yapısında ki herhangi bir kesinti yada performans kaybı problemlerin minimize edilmesi gerekmektedir. Söz konusu süreci yönetirken de düşük masrafla yüksek verimliliği sağlamak ve esnek çözümleri temel amaçtır. Bu noktada da Sunucu Sanallaştırma  çözümleri devreye girmekte ve şirketin maliyetlerini önemli ölçüde düşürmektedir.